28 Mayıs 2020

Tek Başına Çocuk Büyütmek

Yalnızlık Allah’a mahsustur. Bu yüzden Allah her kula yardımcı olsun hayatı paylaşsın diye bir kul daha yollar. Evlilik olur adı ve bu iki kişilik yalnızlık bir süre sonra bozulur. Artık üçüncü biri daha vardır ve yalnızlık bitecektir. Aile olunacak, bir olunacak, biz olunacaktır. Hepimiz eminim evlilik hayatımıza bu düşüncelerle başlıyoruz. Ancak bazılarımızın hayatı hiçte biz olmaya, aile olmaya gitmiyor. Yalnız çocuk büyüten anne ya da baba rolü üstleniyoruz.

Tek başına geçmeye mahkum olan ömürlerimize bir de tek ebeveynli çocuklar ekleyerek yolumuza devam ediyoruz. ‘’Nasıl oluyor bu?’’ dediğinizi duyar gibiyim.

Yalnız Çocuk Büyütmek!

Evlilik ‘’hayat müşterektir’ ’sloganı ile başlıyor olsa da çoğu zaman anne ya da baba bu sözü sadece lafta bırakıyor. Genellikle çocuk bakmak, büyütmek, eğitmek dendiğinde bebeği dünyaya getiren kişi yani anne öne çıkıyor. Bebeği doğurmak, emzirmek annenin görevi olduğu için doğal olarak diğer görevlerde anneye yükleniyor.

Anne çocuğu gezdirir,

Anne çocuk ağladığında ilgilenir,

Anne çocuğun kıyafetlerini değiştirir,

Anne tuvalete götürür,

Anne su verir,

Anne okul araştırır,

Anne bebeğin yemeklerini hazırlar,

Anne bebeğin çamaşırlarını asar,

Anne çocuğu doktora götürür,

Anne… Anne… Anne…

Hayatta annelerin rolü o kadar fazlalaşıyor ki…

tek başına bebek büyütmek
tek başına bebek büyütmek

Peki, Baba Bu Yalnızlığın Neresinde?

Babalar her zaman yorgundur, işe giderler. Para kazanır gelirler ve dinlenmeleri gerekir. Çocukların sessiz olması lazımdır. Annenin babaya hürmette kusur etmemesi gerekir. Çünkü baba yorgundur, bütün gün işe gitmiştir.

Baba uyur,

Baba yemek yer,

Baba TV izler,

Baba arkadaşlarıyla buluşur,

Baba gezmeye gider,

Baba…

Babanın evlilikteki tek rolü para kazanmak mıdır? Dinlenmek midir? Evlilik müşterekse ve çocukları anne tek başına yapmamışsa çocuklar üzerinde babanın rolü nedir?

Genelleme yapmak istemiyorum. Ancak ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde çocukların gelişimi, beslenmesi, temizliği ve her türlü ihtiyaçlarının karşılanması annelerin görevi olarak kabul ediliyor. Ev hanımı olsun ya da çalışan bir anne olsun evlilik içerisinde çocuğu büyütme görevi annenin omuzlarına bırakılıyor ve anne tek başına çocuk büyütmek gibi zor bir görevi de üstlenmiş oluyor.

Yalnız Bir Anne Çocuğunu Ne Kadar Sağlıklı Büyütebilir?

Bebekler doğdukları andan itibaren hem anne hem de babaya ihtiyaç duyarlar. Anneye olan ihtiyaç bebeğin 9 ay gibi bir süre anne karnında anne ile bütün bir şekilde yaşamasından dolayı daha fazladır. Ancak bebeğin psikolojik ve duygusal olarak babaya da ihtiyacı vardır. Anne ile olan bağlar doğuştan gelir. Baba ile olan bağların ise bizzat baba tarafından oluşturulması gerekir.

Güvenli Bağlanma: Anne ve Bebeğin En Özel Anı

Baba bebeği ile sadece 10-15 dakika gibi oynama süresi kadar vakit geçiriyorsa bu şekilde sağlıklı bir bağ kurulamaz. Babanın kokusunu almak, babanın sesini duymak ve baba ile zaman geçirmek bebeğe güç verir. Bu yüzden bebeğin babası ile en az 2-3 saat zaman geçirmesi gerekir.

Babası ile zaman geçiremeyen ve babanın sürekli ‘’Çok ağlıyor, sustur bunu…’’ gibi sözlerine maruz kalan çocuklar ise ilerleyen zamanlarda;

 • Özgüveni ve çevreye karşı güven duygusu gelişmemiş,
 • Otoriteyi zararlı bulan,
 • Babayla zaman geçirmek istemeyen,
 • Babayla konuşmayan,
 • Babanın sözlerini ve isteklerini duymazdan gelen,
 • Babayı itici bulan,
 • Yoksunluk hissi yaşayan bireyler haline gelir.

Annenin tek başına çocuk büyütmeye çalışması ise;

 • Anneyi yorar,
 • Annenin zorlandığı zamanlarda hata yapmasına neden olur,
 • Çocuğu ile istediği gibi kaliteli zaman geçirme imkanı azalır,
 • Çocuğun genel ihtiyaçlarına yetişebilmek için enerji sarf ederken zihinsel ve duygusal gelişimine yeterince odaklanamamasına neden olur,
 • Annede yalnızlık ve mutsuzluk oluşur,
 • Çaresizlik ve pes etme durumu görülür.
yalnız kalmış ebeveyn
yalnız kalmış ebeveyn

Çocuk gece su istediğinde sadece anne uyanıyorsa, çocuğun kıyafet ihtiyaçlarını almak annenin görevi olmuşsa, çocuğu gezdirmek, çocukla ilgilenmek anneye mahsus görülüyorsa işte burada durmalısınız.

Çocuk büyütmek sadece annenin görevi değildir. Annenin emeği babadan çoktur belki ama babanın da en az anne kadar çocukları ile ilgilenmesi gerekir. Babanın işe gidip para kazanması onun babalık görevini yerine getirdiğini göstermez.

Baba eğer gece ağlayan çocuğu için kalkabiliyorsa babadır.

Baba eğer çocuğuna yemek hazırlayıp yedirebiliyorsa babadır.

Baba eğer çocuğunun ödevi varsa ve bu ödeve yardımcı oluyorsa babadır.

Baba eğer çocuğunun arkadaşlarını tanımak için aktiviteler yapıyorsa babadır.

Baba eğer çocuğunu geriden izlemiyor onun hayatına dahil oluyorsa babadır.

Lütfen çocuğunuzun babası varken ona babasız bir hayat yaşatmayın. Ve lütfen evlilik gibi kutsal bir yola çıkmışken eşinizi bu yolda yalnız bırakmayın…

SHARE:
GELİŞİM 0 Replies to “Tek Başına Çocuk Büyütmek”