22 Eylül 2020

Tuvalet Eğitimi Kaka Tutma Sorunu

Kendinizi ve çocuğunuzu hazır hissettiğiniz bir zamanda tuvalet eğitimine başlamış ancak kaka yapma konusuna gelince tıkanmış olabilirsiniz. Emin olun ki bu sorunu sizin gibi binlerce anne yaşıyor. Çocuğunuzda çişini yaptığı halde kakasını yapmaması ya da kakasını sadece beze yapmak istemesi gibi çeşitlenebilecek sorunlar yaşıyorsanız işte dikkat etmeniz gerekenler…

Çocuklar Kakasını Neden Yapmaz?

Biliyorsunuz ki çocuklar bilişsel olarak farklı dönemlerden geçerler. Tuvalet eğitiminin verilmeye başlandığı 2-3 yaş aralığında ise çocuklar için somut bir dönemdir. Yani her şeye somut olarak bakan çocuklarınız bu dönem içerisinde vücudundan bir parça ayrıldığında canı acıyacak sanır. Hatta bu nedenden dolayı saçlarını ve tırnaklarını da kestirmek istemezler. Tuvalet eğitiminde kaka problemi de bu düşünceden yola çıkarak meydana gelir. Çocuklar kaka yaptıklarında vücutlarından bir parça kopmuş hissine kapılabilir ve korkabilirler. Siz her ne kadar kaka yapmak ile ilgili çeşitli yöntemler deneseniz ve kitaplar okusanız dahi bu sorunu çözmek için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır.

Çocukların kaka yapmama nedenlerinden biri de uzun süren kabızlık dönemleri geçirmiş olmalarıdır. Kabız olan çocuklar genelde kaka yaptıklarında popolarının acıyacağını düşünerek korku duyabilirler. Acımasın diye günlerce kakalarını tutabilirler.

Kabızlık İçin Meyveli Yoğurt Tarifi…

tuvalet eğitimi
tuvalet eğitimi

Çocuklarda tuvalet ortamına karşı oluşan korku ya da tuvalet eğitimi sırasında ebeveynlerin katı tutum sergilemesi de kaka yapmayı engelleyen sorunlar arasında bulunacaktır.

Çocuklar istedikleri zaman istedikleri şeyleri yapmak isterler. Özellikle özerklik dönemi dediğimiz bu süreç içerisinde tuvalet eğitimi veriyorsanız çocuk kendi istediği zamanlarda kakasını yapmak isteyebilir. Bu durum ise uzun süre kaka tutma halini alabilir.

Çocuklarda Kaka Tutma Sorunu Nasıl Geçer?

Empati Kurmak

Çocuklarda kaka tutma sorunu yaşayan aileler çoğu zaman çocuğa daha çok kızabilir ve kakasını yapması için zorlayabilir. Burada yapılan yanlış çocuğa karşı empati kurmamak olacaktır. Çocuğunuzun durumunu anlamıyor ya da hangi nedenden dolayı kakasını tuttuğunu bilmiyor olabilirsiniz. Böyle bir sorun yaşıyorsanız özellikle gece uyku vakti geldiğinde çocuğunuzla rahat ve samimi bir konuşma yapabilirsiniz. Emin olun çocuğunuza karşı sıcak ve sevgi dolu yaklaştığınızda size neden kaka yapmak istemediğini söyleyecektir.

Sevginizi Eksiltmeyin!

Altına kaçırma, kaka tutma ya da kaka kaçırma sorunlarının temelinde sevgi eksikliği hissi ve ebeveynlerin doğru bir bağ kuramaması yer alır. Boşanma, eşler arası kavga ortamı, kardeş kıskançlığı gibi çocuğun sevgisi ile ilgili sorunlarda mutlaka dikkatli davranmalısınız. Eğer ailenizde sevgi eksikliği hissedeceğiniz bir ortam varsa çocuğunuza daha yakın olmaya ve onu mutlu etmeye özen göstermelisiniz. Çocuklar ev içerisindeki sorunları en çabuk hisseden yaş grubudur. Bu durum ise tuvalet eğitiminde kaka sorunu yaşanmasına neden olacaktır.

tuvalette kaka tutma sorunu
tuvalette kaka tutma sorunu

Tuvalet Korkusu

Çocukların bazılarında tuvalet ortamına karşı korku oluşabilir. Karanlık bir ortam olması, alaturka ve ya klozet tarzı alanlara düşme korkusu, tuvalette tek başına kalma gibi durumlar çocukların kakasını tutmasına neden olmaktadır. İdrar yaparken de aynı durumlar yaşanabilir ancak kaka yapma süresi idrara göre daha uzun sürdüğü için korku artacaktır. Tuvalet aydınlatmasına, çocuğunuzu tek başına bırakmamaya ve tuvalet alanlarını nasıl kullanacağını öğretme gibi yöntemlerle tuvalette kaka tutma probleminden kurtulabilirsiniz.

Hikâyeler Anlatmak

Çocuklar bazen bizim gösterdiğimiz ve ya anlattığımız şeyleri anladıkları halde yapmak istemeyebilirler. Özellikle 2-3 yaş döneminde çocuklar için özerklik döneminin sinyalleri görülür. Ancak çocuklar bu dönemde model aldıkları kişilerin yaptıklarını yapabilir ya da hikayelerde masallarda duydukları karakterleri örnek alabilirler. Tuvalet eğitimi boyunca çocuğunuza kaka ile ilgili hikayeler okuyabilir ve ya kendi kafanızdan oluşturacağınız hikayeler anlatabilirsiniz.

Tuvalet eğitimi konusunda yardımcı olması açısından şu hikaye kitaplarından da faydalanabilirsiniz:

Teo’nun Kaka Kitabı

Kaka Hakkında Bildiğim Her Şey

Kaka Yaparken Acıtıyor

Güle Güle Kakalar

SHARE:
GELİŞİM 0 Replies to “Tuvalet Eğitimi Kaka Tutma Sorunu”