26 Mayıs 2020

Kehribar Bebek Kolyesi Rehberi

Bebeğinizin ilk dişini görmeye başladığınızda yeni ve oldukça zorlu bir döneme girdiğinizi fark ediyor olmalısınız. Sürekli ağlayan ve etrafa salyaları akan bebeğinizin acısını biraz olsun dindirmek adına ne yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bu süreçte karşınıza çıkacak olan kehribar bebek kolyesi ile ilgili yüzlerce açıklama okumuş ve bebeğinizin bu kolye ile rahatlayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Peki, kehribar diş kolyesi gerçekten işe yarıyor mu? Orijinal kehribar kolye nereden ve nasıl bulunur? Bütün sorularınızın cevabı sizi bekliyor…

Kehribar Bebek Kolyesi Nedir?

Kehribar bebek kolyesi genellikle aileler tarafından diş çıkarma döneminde kullanılmakla birlikte bebekte huzursuzluk, kabızlık ya da uyku sorunları yaşanması halinde kullanılan bir üründür. Çoğu annenin araştırmalarında ilk sıraya çıkan kehribar kolye, orijinal kehribar taşından hazırlanması halinde sadece bebeklere değil yetişkinlere de büyük fayda sağlar.

Kehribarın içerisinde yoğun miktarda süksinik asit adı verilen bir madde bulunur. Bu madde vücutla temas eder ve vücuttaki sıcaklığı alır. Tenle temas eden kehribar taşlar bir süre sonra süksinik asit yaymaya başlarlar. Vücuda yayılan bu asit ise deri tarafından emilerek kana karışır. Süksinik asitin kanla karışmasından sonraki görevi ise ağrı kesici olarak bebeği rahatlatmaktır.

Süksinik Asitin Faydaları Nelerdir?

Süksinik asit kehribar taşları içerisinde bulunan özel bir maddedir. Kehribarlarda en az %8 oranında bulunan bu asit Çin kaynaklarında ilaç şeklinde kullanılan bir ürün olarak geçmektedir. Ayrıca pek çok ülkede eczanelerde hastalıkların tedavi edilebilmesi için süksinik asit açısından zengin kehribar kolye satışı yapılmaktadır.

Peki, süksinik asitin vücuda olan faydaları nelerdir?

  1. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
  2. İltihaplı rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.
  3. Sakinleştirici ve huzur vericidir.
  4. Antioksidanlar açısından çok zengindir.

Süksinik asit bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara göre sağlıklı bir bileşendir. İnsanların besin olarak tükettiği bitkilerden elde edilmesi ve hayvanların besin kaynağı olan bitkilerden oluşması nedeniyle kehribar taşları da güvenilir ürünlerden kabul edilmiştir.

bebekler için kehribar kolye
bebekler için kehribar kolye

Kehribar Bebek Kolyesinin Faydaları Nelerdir?

Kehribar içerisinde bulunan süksinik asit sayesinde bebeklere diş çıkarma döneminde oldukça yardımcı olmaktadır. Bu durumla ilgili herhangi bir bilimsel çalışma yapılmamış olsa da dünya çapındaki pek çok annenin gözlemleri doğrultusunda faydaları sayılabilir.

Ağrı Kesici

Süksinik asit için bilinen en önemli faydası ağrı kesici olmasıdır. Kehribar bebek kolyesi ten ile temas ettiğinde belirli bir sıcaklığa ulaşarak süksinik asit yaymaya başlar. Bu asit vücut tarafından emildiği andan itibaren ağrı kesici ilaçlarla aynı etkiyi göstermeye başlar. Yetişkinlerde de en az bebeklerdeki kadar etkili olan bu asitin bebeklerde diş ağrısını aldığı bilinmektedir. Bebeklerde diş ağrısının dışında aşı ağrısı, karın ağrısı gibi durumlarda da kullanılabilir.

Sakinleştirici

Kehribar bebek kolyesi sadece dişlerdeki ağrıları almakla kalmaz. Aynı zamanda bebeğin canını sıkan ve sürekli ağlamasına neden olan içsel huzursuzluğu da alarak ağlama krizlerini en aza indirir. Huzursuzluğu çok olan hemen her bebekte kullanılabilen kehribar kolyesi, kolik olan ya da 1 yaş sendromu gibi huysuzluğun sık yaşandığı dönemlerde de kullanılabilir.

Bağışıklık Güçlendirici

Diş çıkarma dönemi ya da salgınların sıkça yaşandığı mevsimsel dönemlerde bebek kehribar kolye kullanması halinde bağışıklığı güçlenecektir. Dışarıdan gelecek enfeksiyonlara ve mikroplara karşı bebeği koruyan bu ürün daha güçlü bir vücut için katkı sağlar.

Çocuklar ve Bebekler İçin Bağışıklık Güçlendirici Propolis Detayları İçin Tıkla…

Uyku Düzenleyici

Bir türlü uyumak bilmeyen bebeklerde uyku düzenleyici olarak görev yapan kehribar kolyesi, bebeğin ağrılarını ve acılarını hafiflettiği gibi onun dinlenmesine uygun bir ortam da hazırlar. Uykuya dalamama ya da sık sık uyanma gibi durumlar yaşayan bebeklerin uyku sorunlarını en aza indirir.

Ağlatmadan Uyku Eğitimi Nasıl Verilir? Bilmiyorsan Mutlaka Okumalısın…

Gaz Sancısı

Bebeklerde görüle gaz problemlerinin ortadan kaldırılmasında kullanılacak yöntemlerin başında gelen kehribar kolyesi, içerisinde bulunan özler sayesinde metabolizmanın çalışmasına yardımcı olur. Kolik sorunu olan bebeklerde de kehribarlı ürünler kullanılabilir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer? Tıklayın, Öğrenin…

Salya Azaltıcı

Diş çıkarma dönemi sorunlarından biri olan aşırı salya akmasına karşı kullanılabilen kehribar kolyesi ile bebeklerin salya akıntısı azaltılabilmektedir. Dişlerdeki acının azalmasına bağlı olarak görülen salya azalması ise bebeklerin çevreden aldıkları eşyaları ağızlarına almalarını azaltacaktır.

Diş Ağrısı Kesmek

Birçok annelerin sadece diş ağrısının geçmesini sağlamak amacıyla kullandığı bebekler için kehribar kolye, gerçekten ağrıların azalmasına yardımcı olmaktadır. Diş köklerine etki ederek acının azalmasına yardımcı olan kehribar kolyeler ağrı kesici şurup ya da fitil gibi yöntemlere göre daha doğal bir seçenek olmaktadır. Bu nedenle çoğu anne tarafından da yapay ağrı kesiciler yerine tercih edilmektedir.

Kehribar Bebek Kolyesi Nasıl İşe Yarar?

Bebekler için kehribar kolye kullanımı bebeğin teni ile temas edecek bir bölgeye takılarak gerçekleşir. Genellikle kehribar kolye şeklinde hazırlanan bu ürünler bileklik ve ya hal hal şeklinde de kullanılabilmektedir. Bebeğe takılan kolye ya da bileklikten bir süre sonra süksinik asit yayılmaya başlar. Bebek teni ile temas ne kadar yoğun olursa kehribar taşları o kadar fazla ısınacak ve yaydığı asit o kadar fazla olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre kehribar bebek kolyesi tarafından yayılan süksinik asit miktarının ne kadar olduğu henüz saptanmamıştır. Bebeklere bu asitin ne kadar etki ettiği ve diş ağrılarını ne kadar azalttığı ile ilgili bilgiler de henüz net değildir.

kehribar kolye
kehribar kolye

Kehribar Bebek Diş Kolyesi Nasıl Kullanılır?

Kehribar bebek kolyesi kullanmaya karar vermişseniz dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

  • Kehribar kolyeler ufak kehribar boncuklarından oluşur. Bu boncuklar ise bebeklerin sık sık ağzına almak isteyeceği ürünler olabilir. Kehribar kolyeyi kullanırken bebeğin atletinin ve ya tişörtünün içerisine koyarak kullanmak daha iyidir. Hem bebeklerin ilgisini daha az çeker hem de tenle daha fazla temas halinde olur.
  • Dolanma gibi bir tehlikeye sahip olan bu kolyeleri kullanırken sık sık bebeğinizi kontrol etmelisiniz. Çünkü bazı bebekler bu kolyeleri ellerine ya da boğazlarına dolayabilmektedir.
  • Bebeğiniz uyuyacağı ya da sırt üstü yatacağı zaman kolyeyi çıkarmalısınız. Aksi halde boğulma tehlikesi geçirebilir.

Bebeğiniz uyurken asla kehribar kolye ile uyutmamalısınız.

Bebek Kolyesi Kaç Aylıkken Kullanılabilir?

Bebeklerde kehribar kolyesi kullanımı için 4. ay beklenmelidir. 4 aydan küçük olan bebeklerde kullanılmamalıdır. Ayrıca diş çıkarma dönemi olarak bilinen 6. aydan sonra kullanımı daha da sıklaştırılabilir. Çocuklar 3 yaşına gelinceye kadar kullanılabilir.

Kehribar Bebek Diş Kolyesi Nasıl Seçilir?

Kehribar kolye almadan önce kolyede kullanılan kehribar taşlarının mutlaka çiğ olduğuna ve baltık kehribarı denilen hakiki taşlardan üretildiğine dikkat etmelisiniz. Baltık kehribarı orijinal taş olup etkisi en yüksek olan üründür.

Kolye seçerken şunlara da dikkat etmelisiniz:

  • Kolyedeki kehribarların mutlaka cilasız ve ham olması gerekir. Cilalı olan ürünler bileşenlerin dışarı çıkmasını engeller ve hiçbir fayda sağlamayabilir.
  • Kehribarlar krem, sütlü sarı, limon rengi, yeşil gibi tonlarda olur. En hakiki kehribarlar ise mavi tonlarda olur. Ancak mavi tondaki kehribarlar çok pahalı olduğu gibi nadir bulunur. Ayrıca koyu renkte olan kehribarlar ise işlem görmüş ve ısıya maruz bırakılmış demektir. Bu yüzden mümkün olduğunca açık tonlardan alınmalıdır.

Gerçek Kehribar Nasıl Anlaşılır?

Kolyenizi sıcak bir yere koyun ve bir süreliğine bekleyin ve ortaya çam kokusu çıkmasını bekleyin. Eğer çam kokusu almıyorsanız ürününüz orijinal olmayabilir.

Deneyeceğiniz bir diğer yöntem ise kolyeyi bir bez parçasının içerisine alarak sürtün. Eğer elektriklenme oluyorsa gerçek değildir. Elektriklenme olmayan kehribarların orijinal olma ihtimali yüksektir.

Kehribar Kolyenin Uzunluğu Ne Kadar Olmalıdır?

Bebeklerde kullanılacak olan kehribar kolyenin uzunluğu 32 cm olmalıdır. 12,6 inç olarak da kabul edilen bu genişliğin altındaki kısa kolyeler bebeğe zarar verebilir. Daha uzun kolyeler ise bebek tarafından rahatsız edici bir hal alabilir.

Kehribar Kolyenin Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Kehribar bebek kolyesi her ay sıvı ya da yumuşak olan doğal temizlik ürünleri ile yıkanmalıdır. Herhangi bir havlu ve ya bezle değil güneşe asılarak kurutulması gerekir. Ayrıca kehribarın daha uzun ömürlü kullanılabilmesi için 2-3 ayda bir temiz bir toprağın içerisinde bir gece kadar bekletilmesi gerekir. Bebeğiniz banyo yaparken kehribar kolyeyi kullanabilirsiniz.

SHARE:
GELİŞİM, SAĞLIK 0 Replies to “Kehribar Bebek Kolyesi Rehberi”