24 Eylül 2020

Çocuklara Hayvan Sevgisi Nasıl Kazandırılır?

Çocuklar sevgi ile büyüyen ve sevgiye ihtiyaç duyan canlılardır. Tertemiz ve saf bir sevgiye sahip olan çocuklara en az onlarınki kadar saf ve temiz bir sevgi sunacak canlılardan biri de hayvanlardır. Hayvan dostlarımız çocukları çok severler ve onlarla oynamaya, onları korumaya bayılırlar. Köpek, kedi, tavşan, maymun, balık, kuş aklınıza gelebilecek ne kadar hayvan varsa çocuklarınıza bu dostlarla güzel bir dünya kurabilirsiniz.

Çocukları Korkutmayın!

Çocuklara hayvan sevgisi kazandırırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu korkutmamaktır. Bazen köpekten ve ya fareden çok korkuyor olabilirsiniz. Hatta ve hatta hamam böceği, örümcek gibi canlılar sizde fobiye neden oluyor olabilir. Ancak hayvanlara büyük küçük, beslenebilir ya da beslenemez diye bakmadan ve korkmadan yaklaşmalısınız.

Örnek Olay: Psikolojide çocukların korkuları üzerine bir araştırma yapılır. Çocuk henüz tavşan gibi bir canlıyı bilmez. Annesi ile otururken çocuğun bulunduğu odaya bir tavşan bırakılır. Anne tavşanı gördüğü anda korkarak bağırmaya ve kaçmaya başlar. Çocuk ise annesinin yaptığı şeyleri görerek her tavşan gördüğünde aynı karşılığı verir. Annesi gibi korkar, bağırır ve kaçmaya başlar.

çocuk ve hayvan
çocuk ve hayvan

Gerçek Olay: Oğlumla birlikte evimizin duvarında ufak bir örümcek gördük. Örümcek genel olarak korktuğum bir canlıydı. Ancak oğluma korkmaması için örnek olmak zorundaydım. Örümceğin yanına gidip ‘’Örümcek merhaba! Nasılsın? Evine mi gidiyorsun?’’ şeklinde konuşmaya başladım. Oğlumda aynen benim gibi yapmaya başladı. Bugünse örümcek, kertenkele, kelebek gibi farklı canlıları gördüğünde aynı rahatlıkta hayvanlara karşı sakin davranabiliyor.

Hayvanları Tanıtın!

Ufak yaşlardan itibaren çocuklarınıza hayvan sevgisi aşılamak istiyorsanız hayvan dostlarınızı tanıtmanız gerekir. 0-12 aylık dönemde hayvanlarla ilgili görseller bulabilir ya da zeka kartı denilen özel ürünlerde alarak hayvanları tanıtmaya başlayabilirsiniz. Örneğin bir kedinin tüylerinden, meraklı meraklı bakışlarından bahsederek ufak bir kedi resmini gösterebilirsiniz.

Çocuğunuz okul öncesi dönemdeyse hayvanları tanıtmak amacıyla oyuncaklar alabilirsiniz. Her çocuk bu oyuncakları sevecek ve kendi dünyasında oyunlar kuracaktır.

Hayvan sevgisi kazandırmanın bir diğer yolu ise hayvanların dahil olduğu fabl türü kitaplar okuyabilirsiniz. İçerisinde fazla yazı olmayan ancak geniş resimlerin bulunduğu kitaplar çocuğunuzun ilgisini oldukça çekecektir.

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın En Zevkli Yolları

Hayvan Dostlara Geziler Düzenleyin!

Çocuklara hayvan sevgisi kazandırmanın en doğal yolu onlarla tanıştırmak olacaktır. Çocuğunuzu yanınıza alarak zaman zaman çiftliklere, hayvanat bahçelerine ya da hayvan barınaklarına gidebilirsiniz. Hayvan dostları ile tanışan çocuğunuz aynı zamanda farklı hayvan türlerini görerek her birine karşı ayrı bir sevgi gösterecektir. Özellikle barınaklardaki kedi ve köpeklerin çocuklara nasıl sevgi ile koştuğunu gördüğünüzde sizde o sevgi bağının içerisinde yerinizi almak isteyeceksiniz.

çocuk ve hayvan sevgisi
çocuk ve hayvan sevgisi

Çiftliklere ya da hayvanların yoğun olduğu köy tarzı yerlere giderek buralarda günübirlik geziler yapabilir ve ya tatilinizi bu tür yerlerde geçirebilirsiniz. Çocuğunuzun hayvan dostları ile nasıl mutlu olduğunu gözlerinizle görebilirsiniz.

Hayvan Dostlarınızı Sahiplenin!

Çocuklarınızı hayvan sevgisi ile sarıp sarmalamanız için en harika yöntem bir hayvan sahiplenmek olacaktır. Barınaklardan ya da farklı şekillerde evinize bir hayvan dostunuzu dahil edebilirsiniz. Minicik bir kuş, tavşan, kedi, köpek gibi bir canlı sayesinde çocuğunuz farklı canlılar ile aynı ortamda yaşamayı öğrenecek ve canlılara karşı duyarlılığı artacaktır.

  • Çocuğunuzun bir canlıyı beslemek için hazırlık yapması sorumluluk duygusunu geliştirecektir.
  • Hayvan dostlarla arada oluşan bağ sayesinde çocuğunuz faklı bir sevgi türü hissedecektir.
  • Hayvanlara zarar vermeden ve onlarında bir can taşıdığı düşüncesi ile hareket eden bir çocuk yetiştirmeyi sağlayabileceksiniz.
SHARE:
GELİŞİM 0 Replies to “Çocuklara Hayvan Sevgisi Nasıl Kazandırılır?”