27 Eylül 2020

Çocuğun Zekasını Geliştiren Oyunlar

Her çocuk özel bir birey olarak dünyaya gelir ve muhteşem bir zekaya sahiptir. Gördüğünü kavrama ve duygularınızı siz fark ettirmeseniz de hissettirme gibi güçleri olan çocuklarda zeka gelişimi çok önemlidir. Çocukların hayata adım attıkları ilk yıllarda zekalarını geliştiren oyunlar oynamaları ilerleyen zamanlarda yorumlama, eleştirel düşünme ve problem çözme gibi beceriler kazanmalarını sağlar.

Çocuklar İçin Oyun Önemli

Çocuklar okul öncesi dönemde somut düşünme dönemindedirler. Çoğu durumu ve kavramı somut şekilde anlamaya yatkın olan çocuklar için bu dönemde yeni şeyler öğretmenin yolu oyunlardır. Çocuklar oyun oynadıkça bilişsel ve duyusal yönden kendilerini geliştirirler. Oyunların kaliteli olması ve kazanımları doğru bir şekilde vermesi ise çocuğun daha çok gelişmesine yardımcı olur. Son yıllarda çocuklar için geliştirilen pek çok oyun ise bu gelişimi destekleyen nitelikte ve oldukça eğlencelidir.

Zeka Geliştiren Oyunlar Hazırlayalım!

Eşleştirme Oyunları

Her yerde görmüş olabileceğiniz eşleştirme kartları ya da eşleştirme parçaları ile çocuğunuzun zekasını geliştirmeye başlayabilirsiniz. Genellikle 3 yaş ve üzeri çocuklar için daha uygun olan eşleştirme oyunlarına 2 yaş döneminde de başlayabilirsiniz. Eşleştirme oyunları için yüksek harcamalar yapmanıza ya da sadece kartlar aramanıza gerek yok. Eğer eşleştirme oyunu oynamak istiyorsanız:

zeka geliştiren oyunlar
zeka geliştiren oyunlar
  1. Evinizde iki, üç tane olan eşyaları bir araya getirip karıştırın ve içlerinden birini seçerek çocuğunuzun bulmasını isteyin.
  2. Bilgisayarınızdan ve ya telefonunuzdan eşleştirme kartlarına ait resimleri bulun ve yazıcıdan çıkarıp oynamaya başlayın.
  3. Aynı renklerdeki oyuncakları bir kenara alarak her rengi seçmenizde çocuğunuzdan seçtiğiniz renge ait oyuncakları bulmasını isteyin.

Legolar

Tak çıkar oyunları arasında bulunan ve çocukların hayal dünyasını geliştirirken bir yandan da motor becerilerini geliştiren oyunların başında Legolar gelir. Lego oyunları çocukların zihinlerini daha çok kullanarak yeni yeni şekiller çıkarmalarına yardım eder. Ayrıca renklerine göre gruplandırma, sayılarına dikkat etme gibi çalışmaları da Legolar ile yapabilirsiniz.

Çocuklarla Evde Oynanabilecek En Eğlenceli Oyunlar…

Puzzle

Büyük küçük herkesin en sevdiği çalışmaların başında gelen puzzle oyunları 2 yaş döneminden itibaren kullanılabilir. İlk zamanlarda iki ve ya üç parçalı seçenekler kullanılabilir. 3 yaşından sonra ise çocukların gelişimine bağlı olarak daha fazla sayıda puzzle oyunları bulunabilir. İlişkilendirme ve bağlantı kurma gibi bilişsel gelişimler için bu oyun oldukça idealdir.

Sesin Sahibini Bil

Çocuklar için yeni yeni öğrendikleri hayvanlar, taşıtlar gibi bilgileri yenilemek için sesin sahibini bil oyunu oynayabilirsiniz. Bir köpek sesi çıkararak ‘’Bu nedir?’’ diye sorabilirsiniz. Çocuğunuz bu sayede öğrendiklerini hatırlarken pekiştirmiş olacak ve hafızasını güçlendirmiş olacak.

zeka geliştiren oyuncaklar
zeka geliştiren oyuncaklar

Şekil Dizme

Hemen hemen yapbozlar ile aynı mantığa sahip olan şekil dizme oyununda bir ipin ve ya çubuğun üzerine şekilleri aynı sırada dizmek çocuğunuzu zihin olarak geliştirecektir. Şekil dizme oyunlarında piyasada satılan ürünleri alabileceğiniz gibi evinizde farklı makarnalardan ya da şekilli boncuklardan da bu oyunu hazırlayabilirsiniz.

Tangram

Şekilleri verilen rehber karttaki gibi dizme oyunu olarak da bilinen tangram şekillerin dönüştürülmesi ve doğru bir şekilde yerleştirilmesinden oluşur. Çocuklar için zihinsel aktiviteleri artıran bu oyun bir süre sonra çocukların daha hızlı düşünmesini sağlayacaktır. Ayrıca doğru olanı bulma ve yeni bilişsel beceriler kazanma konusunda da çocukları destekleyecektir.

Dijital Oyunlar

Günümüzde her zaman yeni bir materyal almaya zorlanan ve maddi olarak sıkıntı yaşayan ebeveynler için hazırlanan dijital oyunlarda oldukça faydalı bir kullanım sunuyor. Özellikle eşleştirme, yerleştirme, puzzle gibi oyunları telefon ve ya tablete yükleyerek ebeveyn kontrolünde bu oyunları oynayabilirsiniz.

SHARE:
GELİŞİM 0 Replies to “Çocuğun Zekasını Geliştiren Oyunlar”